بهترین بیزینس کوچ های ایران

فرآیند کوچینگ یا مربیگری ترکیبی است از رفتارها، فنون و مهارت‌های مورد نیاز که به کوچ‌ها در هدایت افراد به سمت اهداف دلخواه یاری می‌رساند. کوچ حرفه‌ای کسی است که از مهارت‌های پرسشگری مطلوبی برخوردار است. او شنوندهٔ خوبی است که با درک بالا و دانش کافی خود، می‌تواند افراد را نسبت به پیمودن مسیر پیش رو ترغیب کند و در یک کلام شایستگی‌های لازم جهت انجام حرفهٔ کوچینگ را داراست.

این شایستگی‌ براساس استاندارهایی تعیین می‌شود. فدراسیون بین‌المللی کوچینگ یا ICF (Internatioan Coaching Federation) یکی از نهادهای معتبری است که به تعیین این استاندارها پرداخته است. براساس مدل شایستگی ارائه‌شده توسط این سازمان، یک کوچ حرفه‌ای دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد:

  • هدف‌گذاری و شفاف‌کردن توافق
  • برانگیختن آگاهی
  • رابطهٔ مبتنی بر اعتماد و امنیت
  • اخلاق و حرفه‌ای‌گری
  • بسترسازی برای رشد
  • گوش‌دادن فعال
  • حضور واقعی و مؤثر
  • داشتن مدل ذهنی مناسب

بهترین کوچ های ایران

بدون شک کمک‌گرفتن از یک کوچ حرفه‌ای به نحو مؤثرتری می‌تواند به پیشبرد اهداف افراد یاری برساند. برخی از مزایای کار با یک کوچ حرفه‌ای عبارتند از:

توسعهٔ هدفمند مهارت‌ها

کوچ حرفه‌ای افراد را در شناسایی نقاط قوت و ضعف‌شان یاری کرده و مهارت‌های لازم برای پیشرفت حرفه‌ای آن‌ها را بهبود می‌بخشد.

افزایش کارایی و بهره‌وری

کوچ حرفه‌ای به افراد کمک می‌کند تا بهترین روش‌ها و فرآیندهای کاری خود را شناسایی کرده و کارایی خود را افزایش دهند.

تعیین اهداف و رسیدن به آن‌ها

کوچینگ با ایجاد یک فرآیند ساختارمند به افراد کمک می‌کند تا اهداف شخصی و حرفه‌ای‌شان را شفاف‌سازی کرده و راهبردهای مناسبی برای دستیابی به آن‌ها بیابند.

ارتقاء روابط اجتماعی و تعاملات

کوچ حرفه‌ای می‌تواند به فرد کمک کند تا مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود بخشد و در ارتباطات شخصی و حرفه‌ای خود مؤثرتر عمل کند.

افزایش اعتماد به نفس

کوچینگ با ایجاد یک فضای پشتیبانی و بازخورد سازنده، به افراد کمک می‌کند تا اعتماد به نفسشان را افزایش دهند.

مدیریت استرس و بهبود کیفیت زندگی

کوچ حرفه‌ای در پیداکردن راهکارهای مؤثر برای مدیریت استرس و بهبود کیفیت زندگی به افراد یاری می‌رساند.

کمک به تعادل کار و زندگی

افراد از طریق کار با کوچ حرفه‌ای می‌توانند میان زندگی شغلی و شخصی خود تعادل برقرار کنند.

توسعهٔ فردی و رشد شخصی

کوچ حرفه‌ای با بهره‌گیری از ابزارها و تکنیک‌های متنوع، افراد را در مسیر رشد شخصی و توسعهٔ فردی‌شان هدایت می‌کند.

در ادامه با برخی از حرفه‌ای‌ترین کوچ‌های ایران آشنا خواهیم شد.

تیمور میری

آقای تیمور میری

تیمور میری قریب به ۱۷ سال در صنایع نفت و گاز مشغول به فعالیت بوده است اما از سال ۲۰۰۳ کسب‌وکار شخصی خود را آغاز کرده است. وی یک کوچ حرفه‌ای در زمینهٔ نقاط قوت، با مدرک از مؤسسهٔ گالوپ (Gallup) و دارای بالاترین تأییدیه (MCC) از فدراسیون بین‌المللی کوچینگ می‌باشد. همچنین ایشان از بنیانگذاران و کادر رهبری انجمن کوچینگ به زبان فارسی (FCCI) و مدیرمسئول شرکت MTMi با تمرکز بر ارتقای سطح مدیریت و کار تیمی در انگلستان است. ایشان با شرکت‌های بین‌المللی و (SME) در سراسر دنیا، به خصوص اروپا و خاورمیانه به منظور پشتیبانی و رهبری تیم آن‌ها برای افزایش و بهبود عملکردشان همکاری می‌نماید. تیمور میری در حال حاضر مدیر آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان (FCA) است که تأییدیهٔ ۶۰ ساعت آموزش مهارت‌های کوچینگ را از فدراسیون بین‌المللی کوچینگ دریافت نموده و تحت نظارت (ICF)، دوره‌های آموزش کوچینگ برگزار می‌نماید.

سعید حسینی

آقای سعید حسینی فرد

سعید حسینی‌فرد، متولد سال ۱۳۷۱، کوچ مدیران کسب‌وکار و بنیانگذار گروه صنعتی دی است. تحصیلات وی در حوزهٔ مدیریت ساخت و MBA  در مقطع کارشناسی ارشد است. او در سال ۱۳۹۷ گروه صنعتی دی را بنا نهاد و در سال ۱۳۹۸ کار خود در زمینهٔ کوچینگ را با شرکت در دوره‌های کوچینگ FCA (آکادمی کوچینگ فارسی‌زبانان) آغاز کرد. وی عضو فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) نیز می‌باشد.

آقای عزیز میردار

عزیز میردار، کوچ تأیید صلاحیت‌شده در سطح PCC از فدراسیون بین‌المللی کوچینگ(ICF)  است و بیشتر از ۲۰۰۰ ساعت تجربهٔ کوچینگ در زمینه‌ٔ مدیریت دارد. او مدرس برنامه‌های آموزشی معتبر در زمینهٔ کوچینگ است و این برنامه‌ها را با همکاری آکادمی FCA  انگلستان اجرا می‌کند. علاقمندی اصلی عزیز میردار، کسب‌وکار و ارتباطات انسانی در کسب‌وکار است و معتقد است که یکی از مهم‌ترین و تأثیرگذارترین ابعاد یک کسب‌وکار، دیدگاه مدیران آن نسبت به ارتباطات و شیوهٔ همکاری افراد در آن می‌باشد. در نتیجهٔ همین علاقمندی، وی در سال ۲۰۱۵ کتاب Rework و در سال ۲۰۲۰ کتاب It doesn’t have to crazy at work را به همراه فرد دیگری به فارسی ترجمه کرد.

آقای احسان سلامی

احسان سلامی کوچ مسیر شغلی (PCC) و مهاجرت و عضو هیئت علمی آکامی FCA انگلستان است. ایشان پس از گذراندن دورهٔ‌ آموزشی کوچینگ در سطح اسوسیت در آکادمی FCA  انگلستان و دریافت مدرک ACC از فدراسیون بین‌المللی کوچینگ ICF، دورهٔ تربیت مدرس کوچینگ را زیر نظر آقای تیمور میری گذراندند و تأییدیهٔ تدریس در آکادمی FCA انگلستان را به عنوان ششمین مدرس از ICF دریافت نمودند.

شهاب اناری

آقای شهاب اناری

دکتر شهاب اناری نویسنده و سخنران پرافتخار بین‌المللی در زمینهٔ کوچینگ حرفه‌ای است. ایشان همچنین بنیانگذار آژانس موفق برندسازی شخصی North star success در کانادا است. دکتر اناری دارای مدرک کوچ حرفه‌ای PCC است و عضو هیئت‌مدیرهٔ فدراسیون بین‌المللی کوچینگ (ICF) در تورنتو می‌باشد. ایشان فارغ‌التحصیل رشتهٔ پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران بوده و از سال ۱۳۷۶ به تدریس زبان انگلیسی مشغول است. وی علاوه بر تدریس کوچینگ، به تألیف کتاب‌های کمک‌درسی نیز پرداخته است.

صالح مختاری

آقای صالح مختاری

صالح مختاری کوچ حرفه‌ای PCC و مستر کوچ بین‌المللی MCC است که در حوزه‌های تئوری‌های رهبری، دوره‌های آموزش تفکر، کوچینگ رهبری سازمانی، هوش هیجانی،‌اصالت در رهبری و پرسنال برندینگ رهبران کسب‌وکار به صورت تخصصی مشغول به فعالیت است. وی مدیرعامل شرکت سامانه گستران روز و بنیانگذار گروه لیدرشیپ و کوچینگ الهام‌بخش ILCGROUP  می‌باشد. ایشان همچنین بنیانگذار پلتفرم آموزش آنلاین ویدئویی به نام مدیران خلاق است که در راستای توسعهٔ‌ مهارت‌های کاربردی در تمام نقاط کشور فعالیت می‌کند.

آقای کاوه وزیری

کاوه وزیری کوچ و سرپرست تیم مشاور دوره‌های بین‌المللی آکادمی کوچینگ FCA انگلستان است. وی دارای مدرک کوچ حرفه‌ای (PCC) از فدراسیون بین‌المللی کوچینگ می‌باشد. ایشان در سال ۲۰۲۲ موفق به اخذ اعتبارنامهٔ MCC از ICF شده‌اند. همچنین کاوه وزیری استادیار دوره‌های ACSTH و ACTP بوده و به عنوان مدرس، منتور و کوچ توسعهٔ فردی مشغول به کار است.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله بررسی کردیم، کمک‌گرفتن از یک کوچ حرفه‌ای به دلیل مهارت‌های ویژه‌ای که دارد، برای مراجعین کارآمدتر و دارای نتایج بهتری خواهد بود. در این مقاله برخی از کوچ‌های حرفه‌ای  در ایران را به شما معرفی کردیم. بنابراین اگر قصد استفاده از خدمات کوچینگ را دارید، این افراد می‌توانند برای شما بهترین انتخاب باشند.

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *