سلف کوچینگ چیست؟

آیا تا بحال در زندگی با چالش روبرو شده‌اید؟ آیا در موقعیتی قرار گرفته‌اید که نمی‌دانید چه تصمیمی بگیرید؟ سلف کوچینگ می‌تواند با باز کردن گره‌های ذهنی به سوالات شما پاسخ دهد و کمک می‌کند تا خود را در مسیر موفقیت قرار دهید؛ چگونه؟

سلف کوچینگ معتقد است هیچ‌کس غیر از خودتان نمی‌تواند به شما کمک کند، زیرا شما بهتر از هرکس دیگری روی کار، زندگی، ترس‌ها، باورها، الگوها، عقاید و اهداف خود اشراف دارید.

اجازه بدهید، قبل از توضیح بیشتر درمورد سلف کوچینگ به تعریف مفهوم کوچینگ بپردازیم. در تعریف ساده کوچینگ به معنای فرآیندی برای رسیدن به اهداف و موفقیت است. در این مسیر مربی که به او کوچ گفته می‌شود، با طرح سوالات و کاوش ذهنی کوچی (مراجع) به خودآگاهی او کمک می‌کند تا به استعداد و توانایی‌های خود پی برده و سریعتر در مسیر موفقیت قرار بگیرد. در سلف کوچینگ که به آن خود مربیگری هم گفته می‌شود، فرد خود به تنهایی در این مسیر با چالش‌ها مواجه می‌شود.

مربی گری خویشتن مانند آینه‌ای در برابر شما قرار می‌گیرد. در این موقعیت شما خودتان نقش کوچ و کوچی را به عهده می‌گیرید و با شناخت کاملی که از خود به دست آورده‌اید بهترین راه حل را پیدا خواهید کرد. با دانش کوچینگ خویش در هر برهه از زندگی می‌توانید با چالش‌ها مواجه شوید و از آن‌ها گذر کنید.‌

تفاوت سلف کوچینگ با دیگر گرایش های کوچینگ چیست؟

هنگامی که فرد تصمیم به سلف کوچینگ می‌گیرد، با کوچ دیگری ارتباط ندارد و خود به تنهایی نقش کوچ را ایفا می‌کند. برای موفقیت در این مسیر ابتدا بایستی کوچینگ را به طور کامل فرا بگیرید. با استفاده از سلف کوچینگ می‌توانید از طریق ابزارهای کوچینگ به خودآگاهی رسیده و دید بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید و سپس به حل مشکلات و بحران‌ها بپردازید.

مزایای سلف کوچینگ چیست؟

شاید در ابتدا سلف کوچینگ سخت و بیهوده به نظر برسد یا اینطور فکر کنید که هنگامی که می‌توان از فرد دیگری کمک گرفت چرا باید خود مربیگری آموخت؟ در ادامه به بررسی مزایای سلف کوچینگ می‌پردازیم.

صرفه جویی در هزینه

کمک گرفتن از مربی مستلزم صرف هزینه می‌باشد. کوچ‌ها براساس تخصص، مهارت و تجربه‌ دستمزدهای متفاوتی دارند. بنابراین اگر خودتان به کوچینگ مسلط باشید می‌توانید با مهارت کوچینگ در هر زمان و هر بخشی از زندگی بدون کمک کوچ از چالش‌ها عبور و در هزینه‌ها صرفه جویی کنید.

تبدیل به یک کوچ شدن

یادگیری سلف کوچینگ یا خودراهبری مستلزم دانستن کوچینگ می‌باشد. فردی که اقدام به یادگیری سلف کوچینگ می‌کند می‌بایست تمام اصول و قواعد کوچینگ را نیز بیاموزد. بنابراین با کسب مهارت در این زمنیه می‌توانید به عنوان کوچ به دیگران کمک و کسب درآمد کنید.

افزایش اعتماد به نفس

یکی از بهترین مزایای خود مربیگری افزایش اعتماد به نفس است. اعتماد به نفس شما این قدرت را به شما می‌دهد تا هنگام رویارویی با چالش‌ها بتوانید از توانایی‌های خود بهره بگیرید. از روبرو شدن با چالش‌ها نترسید و هربار راهی برای خارج شدن از آن پیدا کنید.

صرفه‌جویی در زمان

گذاشتن قرار ملاقات با کوچ می‌تواند وقت‌گیر باشد چرا که او باید میان انبوه جلسات خود یک وقت خالی برای شما پیدا کند. اگر شما خود مربیگری را آموخته باشید در هر لحظه می‌توانید به خودتان کمک کنید و بهترین تصمیم را بگیرید.

مسئولیت‌پذیری

سلف کوچینگ به رشد فردی و مسئولیت‌پذیری شما کمک خواهد کرد. زیرا در این مسیر تصمیمات خود را بدون کمک و راهنمایی فرد دیگری می‌گیرید. شما در مقابل خودتان قرار می‌گیرید تمام مسئولیت‌ها و عواقب تصمیم‌ها بر شانه خود شماست. در کوچینگ خویشتن تشخیص، تصمیم، انتخاب و اقدام با خودتان است.

رشد فردی با آگاهی نسبت به نقاط قوت و ضعف

هنگامی که اصول کوچینگ را فرا می‌گیرید می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را نیز شناسایی کنید. آگاهی و شناخت بیشتر در مود خودتان کمک می‌کند بهترین تصمیمات را بگیرید. اینکه در چه مسیری قدم بگذارید و از کدام مسائل دوری کنید.

سلف کوچینگ یا کوچینگ فردی

سلف کوچینگ برای چه افرادی مناسب است؟

برای یادگیری سلف کوچینگ، در ابتدا باید کوچینگ را به صورت حرفه‌ای بیاموزید. زیرا در این مسیر تنها هستید و بدون کمک کوچ باید از بحران‌ها و چالش‌ها عبور کنید. بنابراین باید توسط یک کوچ حرفه‌ای آموزش ببینید. شما باید بدون عجله و با صبر و هوشیاری از خود سوال کنید و با خود مشورت کنید، مشخص کنید چه چیزی برایتان مناسب و چه چیزی نامناسب است. سپس با آگاهی و خودشناسی به سمت اهدافتان قدم بردارید.

توانایی و مهارت های ضروری برای سلف کوچینگ چیست؟

چنانچه مربیگری خود را انتخاب می‌کنید، باید چهار مهارت اساسی را در خودتان تقویت کنید.

نظارت بر خود

در اولین قدمی که در مسیر سلف کوچینگ برمی‌دارید باید مهارت نظارت بر خود را تقویت کنید. به طور مداوم دنیای درونی، افکار و احساساتتان را نظارت کنید. تمرکز و خودآگاهی روی احساسات و افکارتان قدمی بزرگ برای موفقیت در این راه است.

اجتناب از قضاوت

از نشخوار فکری و قضاوت عجولانه دست بردارید این راه به جایی نمی‌رسد. در عوض ذهنتان را شفاف کنید و مسیر رسیدن به اهدافتان را مرحله به مرحله طراحی کنید و در آن مسیر گام بردارید.

واکنش آگاهانه

در هر مسیری که قدم برمی‌دارید روبرو شدن با چالش‌های متعدد اجتناب ناپذیر است. اما به سلامت عبور کردن از آن‌ها به واکنش آگاهانه شما بستگی دارد. انتخاب‌هایتان را به جبر روزگار و نیروهای خارجی واگذار نکنید. آگاهانه قدم بردارید، مسئولیت پذیر باشید و هوشیارانه انتخاب کنید.

داشتن برنامه‌ریزی

برای ایجاد تغییر و انگیزه گرفتن، طبق یک برنامه سلف کوچینگ مشخص و منطقی پیش بروید. پیشرفت خود را یادداشت کنید و با دنبال کردن برنامه مشخص به سمت اهداف گام بردارید.

نتیجه گیری

با یادگیری سلف کوچینگ می‌توانید زندگی خود را مدیریت کنید. سلف کوچینگ کمک می‌کند، نقاط مثبت و نقاط ضعف خود را بشناسید و با خودآگاهی و بدون قضاوت خود، بهترین تصمیم را در بهترین زمان بگیرید. البته خود مربیگری به این معنی نیست که نباید از کوچ دیگری کمک بگیرید. شما در بسیاری مواقع از دانش و آموخته‌های خود بهره می‌گیرید. اما هنگامی که در زندگی با موقعیت چالش برانگیزی روبرو شدید می‌توانید از مشاوره با کوچ حرفه‌ای بهره ببرید.

 

جدیدترین مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *