برقراری تعادل بین کار و زندگی

مقدمه

در دنیای امروز که برای گذران زندگی و دستیابی به رفاه نسبی همه افراد به دنبال یافتن یک شغل مناسب و کسب درآمد هستند، تصور می‌شود که یک شغل خوب تمام ماجرا است؛ اما نباید فراموش کرد که نباید برای کارکردن زندگی کنیم، بلکه ما برای زندگی‌کردن کار می‌کنیم. برای به‌دست‌آوردن درآمد بیشتر ساعت‌های زیادی را در محل کار می‌گذرانیم و زمانی که به خانه می‌رسیم، دیگر توان تفریح و گذراندن ساعات باقی‌مانده از روز در کنار خانواده و دوستان را نداریم. اگر شما هم از روزمرگی‌های کاری خسته شده‌اید و به دنبال برقراری تعادل بین کار و زندگی هستید، به‌هیچ‌عنوان این مطلب را از دست ندهید و تا پایان با ما همراه باشید.
تعادل بین زندگی و کار

اهمیت و مزایای تعادل بین کار و زندگی

برقراری تعادل بین کار و زندگی مثل حرکت‌کردن بر روی یک شمشیر دو لبه است؛ اگر به کار بیش از حد بپردازید، سلامت روحی و جسمی، کیفیت زندگی، میزان رضایت شغلی و روابط شخصی شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ درصورتی‌که اگر بیش از حد به زندگی شخصیتان بپردازید و از اهمیت کار بکاهید، احتمالا کارفرما و یا رئیس شما تحمل نخواهد کرد و شما کار خود را از دست خواهید داد. همان قدر که راه‌رفتن روی شمشیر سخت است، در ابتدای امر برقراری تعادل بین کار و تفریح نیز می‌تواند سخت باشد؛ مدیریت صحیح مابین کار و زندگی مزایایی بسیاری دارد که در ادامه به آنها پرداخته شده است.افزایش بهره وری و منفعت سازمان

حفظ سلامت روان

اگر بیش از حد به کار بپردازید و خود را در دنیای کار و محیط کار غرق کنید، استرس و اضطراب شما افزایش می‌یابد، زمان استراحت، خواب، تفریح و ورزش شما کاهش می‌یابد و با علائمی مثل اختلال در خواب، اختلال در تمرکز، کاهش بهره‌وری و سلامت جسمی نمایان می‌شود.

حفظ سلامت جسمانی

درگیری فکری بیش از حد در مورد مسائل کاری، منجر به خستگی عضلانی، کمبود انرژی و بی‌حوصلگی می‌شود و ورزش منظم باعث کنترل وزن، کاهش استرس، افزایش انرژی و جلوگیری از افسردگی می‌شود.حفظ سلامت جسمانی

بهبود در روابط اجتماعی

انسان ذاتا موجودی اجتماعی است و هرچقدر هم درون‌گرا باشد و یا بگویید که در محیط کار با همکاران در ارتباط هستید، باید فراموش نکنید که قرارگیری در محیط‌های دوستانه و خانوادگی احساس تنهایی و انزوا را کاهش می‌دهد و موجب افزایش کیفیت روابط می‌شود.

افزایش بهره‌وری و منفعت سازمان و شرکت

انسان رباط نیست که بتواند مدت‌زمان طولانی فقط کار کند، افزایش ساعات کاری موجب خستگی، کاهش تمرکز و کاهش بهره‌وری می‌شود و کاهش بهره‌وری نیرو کار منجر به کاهش بهره‌وری و منفعت شرکت می‌شود.

بهبود کیفیت زندگی

برقراری تعادل در زندگی یعنی شما برنامه‌ریزی کنید، به همه امور شخصی و کاری خود برسید، اگر برای علایق و تفریحات خود زمان بگذارید، کیفیت زندگی شما افزایش خواهد یافت.

افزایش انگیزه و انرژی

برای افزایش انگیزه و انرژی باید زمان خود را مدیریت کنید، در زندگی خود هدف و برنامه‌ریزی داشته باشید، سعی کنید با افراد موثر ارتباط برقرار کنید و مهارت‌های خود را به‌روز کنید.

افزایش تعادل شغلی

به‌منظور برقراری تعادل شغلی شما باید بتوانید، ساعات کاری خود را مشخص کنید و به آن پایبند باشید، برای هر روز خود برنامه‌ریزی کنید و حتما آنها را یادداشت کنید و وظایف را بر اساس اهمیت اولویت‌بندی کنید.

افزایش رضایت شغلی

رضایت شغلی به معنای احساس رضایت و خشنودی از شغل است. این امر شامل عواملی مانند علاقه به کار، احساس مفیدبودن، و داشتن فرصت‌های رشد و پیشرفت است.

علت کاهش و از بین‌ رفتن تعادل بین کار و زندگی

اگر شما جوان هستید و تازه مسئولیت کاری خود را بر عهده گرفته باشید، ممکن است تصور کنید باید تمام توان و انرژی خود را در محل کار صرف کنید و ساعات طولانی در محل کار بگذرانید تا رضایت مدیر خود را جلب کنید؛ عوامل متعددی می‌توانند منجر به ازبین‌رفتن تعادل بین کار و زندگی شود که در ادامه به بررسی آنها پرداخته شده است.

کارکردن بیش از حد

کار بیش از حد می تواند منجر به خستگی، فرسودگی شغلی و عدم تعادل بین کار و زندگی شود. وقتی زمان طولانی را در محیط کاری می‌گذرانید، خستگی و فشار کاری مانع از رسیدگی به سایر امور می‌شود.

عدم انعطاف‌پذیری در کار

عدم انعطاف‌پذیری در کار به معنی عدم توانایی تغییر در روش انجام کار است. این موضوع می‌تواند در زمینه‌های مختلف مانند عدم تمایل به تغییر ساعات کاری، انجام کارهای جدید، کار در محیط‌های جدید، همکاری با افراد جدید و تغییر در روش انجام کار خود را نشان دهد.

استرس زیاد

استرس یک واکنش طبیعی بدن است تا به شما هشدار دهد زیادی از جسم و فکر خود کار کشیده‌اید و می‌تواند عواقبی مثل سردرد، فشارخون، ضعف سیستم ایمنی، مشکل در خواب، کاهش رضایت شغلی و احساس افسردگی به همراه داشته باشد.

فشار کاری زیاد

فشار کاری زیاد می‌تواند ناشی از ساعات کاری طولانی، کار در محیط‌های پر استرس، مسئولیت شغلی زیاد، عدم تعادل بین کار و زندگی و عدم توانایی مدیریت زمان باشد.

عدم مدیریت زمان

عدم مدیریت زمان یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش و ازبین‌رفتن تعادل بین کار و زندگی است. برای مدیریت موثر زمان و حفظ تعادل بین کار و زندگی می‌توان اقدامات زیر را انجام داد.
  • برنامه‌ریزی دقیق و روزانه
  • تعیین اهداف واقع‌بینانه
  • اولویت‌بندی کارها
  • تفویض اختیار کارها

عوض کردن مکرر شغل و حرفه

عوض‌کردن مکرر شغل و حرفه، به معنی تغییر شغل در فواصل زمانی کوتاه‌مدت است و می‌تواند عواقب منفی مانند ایجاد شکاف در رزومه کاری، کاهش اعتماد کارفرمایان و مشکل در پیداکردن شغل جدید و مزایایی مثل کسب تجربه در زمینه‌های مختلف یادگیری مهارت‌های جدید، افزایش شبکه ارتباطات، پیداکردن شغل مناسب با علایق و مهارت‌ها و افزایش رضایت شغلی داشته باشد.

انجام کارهای مربوط به محل کار در منزل

اگر شما هم مرز مشخصی بین کار و زندگی شخصی ندارید، کارها و مشکلات کاری را به داخل منزل میاورید، باید به شما هشدار دهیم تا هرچه زودتر ساعات کاری خود را مشخص کنید و به آن پایبند شوید.

عدم داشتن هدف مشخص

نداشتن هدف مشخص می‌تواند تاثیرات منفی زیادی بر تعادل بین کار و زندگی داشته باشد. زمانی که فرد نمی‌داند چه می‌خواهد به دست بیاورد، احتمالا برای جبران احساس پوچی و بی‌هدفی خود ممکن است به طور افراطی کار کند و یا در کار خود بی‌تفاوت و کم انگیزه باشد و منجر به کاهش بهره‌وری و ازدست‌دادن شغل شود.

عدم علاقه کافی به شغل و حرفه

اگر شما به کارتان علاقه داشته باشید، ساعات کاری نیز می‌تواند جز ساعات تفریح شما محسوب شود و شما از مفیدبودن در این زمینه لذت ببرید. در صورت عدم علاقه کافی به شغل، صحبت با یک مشاور شغلی، جستجوی فرصت‌های شغلی جدید و ایجاد تغییر در محیط کاری راهکار حل این مشکل است.

راه‌های مدیریت و ایجاد تعادل در زندگی و کار

تعادل بین کار و زندگی به معنی ایجاد یک تعادل بین زمان و توجهی است که به کار و زندگی شخصی خود اختصاص می‌دهید. این تعادل برای سلامتی جسمی و روانی و موفقیت در هر دو زمینه ضروری است. برای اینکه بتوانید از هر 2 کار هم‌زمان لذت ببرید باید تکنیک‌های زیر را تمرین کنید.

اولویت‌بندی و تفکیک کارها بر اساس درجه مهم بودن

مهم‌ترین قدم در برقراری تعادل، نوشتن برنامه‌های کاری خود و الویت بندی آنها بر اساس میزان اهمیت و فرصت تحویل آنها است و از بهترین روش‌ها برای تفکیک امور، به‌کارگیری ماتریس آیزنهاور است.

زمان استراحت در برنامه کاری خود داشته باشید

یکی از بهترین روش‌هایی که به شما کمک می‌کند تا تمرکز و بهره‌وری خودتان را افزایش دهید و بتوانید در زمان کار میزان استراحت لازم را نیز داشته باشید، به‌کارگیری روش پومودرو است.

سبک زندگی و لایف‌استایل مشخصی برای خود تعیین کنید

بهتر است یک روتین برای زندگی خود مشخص کنید و نسبت به آن متعهد باشید، این کار به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود برسید و برنامه روزانه شما تقریبا مشخص باشد و کارهای خود را در زمان معین تمام و در زمان صرفه‌جویی کنید.

هدف گذاری کنید

مهم‌ترین بخش زندگی هر فردی هدف‌گذاری است. باید اهداف و ارزش‌های کاری و شخصی خود را تعریف کنید و در مسیر زندگی تلاش کنید به آنها برسید تا از ادامه مسیر لذت ببرید.

واگذارکردن بخشی از کارها به افراد خبره

تفویض اختیار مهم‌ترین توانمندی است که هر فردی باید به‌درستی آن را آموزش ببیند و به کار بگیرد، فراموش نکنید که شما قرار نیست مثل یک ابرقهرمان تمامی امور را به دست بگیرید، برخی امور را که همکاران شما نیز می‌توانند انجام بدهند، به آنها واگذار کنید.

استفاده از تعطیلات و مرخصی‌ها

انسان‌ها همانند ماشین نیازمند سوخت هستند تا بتوانند به حرکت ادامه دهند، سوخت انسان‌ها تفریح، مسافرت و استراحت‌کردن است، سعی کنید بیشترین بهره را از تعطیلات و مرخصی‌های خود ببرید و در تعطیلات به‌هیچ‌عنوان به کارکردن نپردازید.

یادگیری نه گفتن

اهمیت نه گفتن بر کسی پوشیده نیست، شما باید بتوانید نه گفتن را تمرین کنید، وظایفی که در محل کار به شما واگذار می‌شوند و خارج از حیطه وظایف شما هستند را نپذیرید تا بیش از ساعات کاری خود مجبور به کارکردن نشوید.

استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های آنلاین برای پیشروی کارها

تکنولوژی به خدمت بشریت آمده است تا امور سریع‌تر و راحت‌تر انجام شوند. سعی کنید همیشه در حال یادگیری فناوری‌های جدید باشید تا بتوانید وظایف خود را در سریع‌ترین زمان به انجام برسانید.

عاشق کار خود باشید و برای انجام آن عطش داشته باشید

عشق به حوزه کاری و وظایفی که در روز با آنها سروکار دارید، به شما کمک می‌کند تا از انجام آنها خسته نشوید و امور را در زمان کوتاه‌تر با خلاقیت و نوآوری بیشتری به اتمام برسانید.کوچینگ برقراری تعادل بین زندگی و کار

کوچینگ به برقراری تعادل بین کار و زندگی چه کمکی می‌کند؟

کوچ همانند یک همراه در کنار شما است و به شما کمک می‌کند تا بتوانید از ارزش‌ها، هدف‌ها و علایق خود آگاه شوید، زمان را مدیریت کنید، از لحظات خودتان بیشترین بهره را ببرید، مهارت‌هایی خود را تقویت کنید و آگاهانه‌‌تر تصمیم بگیرید. به‌طورکلی می‌توان گفت با آموزش‌های کوچینگ می‌توانید لحظاتی خلق کنید که از کار و زندگی در کنار یکدیگر بیشترین لذت را ببرید.

چگونه بین کار و زندگی شخصی تعادل برقرار کنیم؟

برقراری تعادل بین کار و زندگی یک رویای دست‌نیافتنی نیست و با برنامه‌ریزی، نوشتن وظایف، هدف‌گذاری، تفویض اختیار، تقویت مهارت نه گفتن و نه شنیدن به شما کمک می‌کند تا بتوانید زمان خود را مدیریت کنید. کوچینگ نیز در این مسیر به شما کمک خواهد کرد مهارت‌های مدیریت زمان خود را تقویت کنید. 

نوشته های اخیر

سعید حسینی فرد به عنوان کوچ به دیگران کمک می‌کند تا اهداف خود را در زندگی و مسیر شغلی خود از طریق شناسایی نقاط قوت و ضعف، محقق کنند. در نتیجه، کوچینگ مدیران کسب‌وکار یک فرایند آموزشی و مشاوره‌ای است که در آن یک کوچ متخصص، به مدیر کمک می‌کند تا عملکرد خود را در محل کار بهبود بخشد. جهت دریافت وقت مشاوره، شماره تماس خود را وارد نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *