راه‌ های افزایش اعتماد به نفس

مقدمه

اعتماد به نفس به معنای باور داشتن به توانایی‌ها، ارزشمندی‌ها و پتانسیل‌های خود است. این خودباوری نقش اساسی و مهمی در پیشرفت‌های شخصی و شغلی، بهبود روابط عاطفی، ارتقای سطح اجتماعی و... دارد. عدم پیشرفت و شکست، در بعضی از مواقع، حاصل باورنداشتن افراد به توانایی‌هایشان است. این عدم باور باعث کاهش انگیزه و فعالیت شده و افراد را از هدفشان دور می‌کند. بنابراین برای رسیدن به پیشرفت و موفقیت، لازم است این اعتماد به نفس و خودباوری را در خود تقویت کنیم. در ادامه قصد داریم به راه‌های افزایش اعتماد به نفس و تأثیر آن در زندگی بپردازیم.
افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس به معنای باور داشتن به توانایی‌ها، ارزشمندی‌ها و پتانسیل‌های خود است. این خودباوری نقش اساسی و مهمی در پیشرفت‌های شخصی و شغلی، بهبود روابط عاطفی، ارتقای سطح اجتماعی و… دارد. عدم پیشرفت و شکست، در بعضی از مواقع، حاصل باورنداشتن افراد به توانایی‌هایشان است. این عدم باور باعث کاهش انگیزه و فعالیت شده و افراد را از هدفشان دور می‌کند. بنابراین برای رسیدن به پیشرفت و موفقیت، لازم است این اعتماد به نفس و خودباوری را در خود تقویت کنیم. در ادامه قصد داریم به راه‌های افزایش اعتماد به نفس و تأثیر آن در زندگی بپردازیم.

راه های افزایش اعتماد به نفس

روش های تقویت و افزایش اعتماد به نفس

خوشبختانه اعتماد به نفس چیزی است که با تمرین و استفاده از روش‌های مختلف می‌توان آن را تقویت کرد. بنابراین اگر شما اعتماد به نفس پایینی دارید جای نگرانی نیست! در ادامه شما را با روش‌های تقویت و افزایش اعتماد به نفس آشنا می‌کنیم:

پذیرش خود

باورکردن و پذیرش خود به عنوان فردی منحصر به فرد، با تمام نقاط ضعف و قوت، اولین قدم در افزایش اعتماد به نفس است. شما باید بدانید که هیچ فردی کامل نیست.

انجام کارهایی که در آن مهارت دارید

مهم نیست که شما چه کارهایی را بلد نیستید. از انجام کارهایی که دوستشان دارید شروع کنید. وقتی به انجام کارهایی که در آن‌ها ماهر هستید می‌پردازید اعتماد به نفس شما تقویت می‌شود و حتی انرژی و انگیزهٔ بیشتری برای یادگیری و بهبود ضعف‌ها و نواقصتان خواهید یافت.

مقایسه‌نکردن خود با دیگران

مقایسهٔ خود با دیگری تا حدی می‌تواند به انگیزه‌گرفتن شما برای ارتقای سطح زندگی‌تان کمک کند. اما اگر این مقایسه تبدیل به عادت هرروزه شود، می‌تواند باعث کاهش اعتماد به نفس شما شود.

مثبت‌نگر بودن دورکردن اندیشه‎‌های منفی، تلاش برای دیدن نیمهٔ پر لیوان و معاشرت با افراد مثبت‌اندیش می‌تواند تا حد زیادی به شما برای تقویت اعتماد به نفستان کمک کند.

یادگیری از تجربیات

اشتباهات و شکست‌ها به عنوان فرصت‌هایی برای یادگیری هستند. به جای ناامیدی و احساس شکست، از اشتباهات خود درس بگیرید و اجازه ندهید موانع راه باعث کاهش اعتماد به نفس شما شوند.

مراقبت از خود خواب کافی، تغذیهٔ سالم، ورزش منظم و انجام فعالیت‌ها و تفریحاتی که باعث نشاط شما می‌شوند تا حد زیادی اعتماد به نفس و روحیهٔ شما را بالا می‌برند.

تجربهٔ موفقیت‌های کوچک

اهداف بزرگ ممکن است گاهی خارج از دسترس و دلهره‌آور به نظر بیایند. همین امر ممکن است مانع از اقدام برای رسیدن به آن شود. از موفقیت‌های کوچک شروع کنید. اهداف کوتاه‌مدت و کوچکتری را در اولویت قرار دهید و موفقیتتان را جشن بگیرید. بازخوردهای مثبتی که دریافت می‌کنید به شما اعتماد به نفس بالاتری می‌دهد.

کنارگذاشتن کمال‌گرایی

همه دوست دارند کارهایشان به بهترین نحو ممکن انجام شود اما باید بدانید که هیچکس کامل نیست و انجام همهٔ کارها به بهترین شکل، در اغلب موارد ناممکن است. بنابراین بدون توجه به این مسائل فقط اقدام کنید. فقط با شروع‌کردن و تلاش برای بهبود نواقص است که می‌توان کاری را به تمام و کمال به انجام رساند.

دوست‌داشتن خود

اگر دوستتان شکست بخورد یا دچار مشکلی شود با او چه می‌کنید؟ مسلماً با او همدردی می‌کنید و با بودن در کنار او علاقهٔ خود را به او گوشزد می‌کنید. با خودتان نیز دوست باشید، از اشتباهات خود چشم‌پوشی کرده و خودتان را دوست بدارید. با انجام این کار اعتماد به نفستان افزایش می‌یابد.

معاشرت با افراد سالم و موفق

بودن در کنار چنین افرادی که دلسوز هم باشند، به شما کمک می‌کند که خودتان را بالا بکشید و بتوانید به خودباوری بیشتری برسید.

روبه‌رو شدن با ترس‌ها

گاهی اوقات تنها راه غلبه بر ترس‌ها، روبه‌رو شدن با آن‌هاست. از دایرهٔ امن خود بیرون بیاید و بگذارید به شما ثابت شود که قوی‌تر از ترس‌هایتان هستید.

کمک‌گرفتن از مشاور

مشاور و روانشناس به علت تجربه‌ای که دارد می‌تواند با ارائهٔ راهکارهایی مطابق با شخصیت شما، به تقویت اعتماد به نفس شما کمک کند.

اعتماد به نفس پایین چه اثراتی دارد

اعتماد به نفس پایین می‌تواند تأثیرات منفی زیادی بر جنبه‌های مختلف زندگی افراد داشته باشد. بعضی از اثرات منفی اعتماد به نفس پایین را در ادامه توضیح می‌دهیم:

عواقب روانی

اعتماد به نفس پایین منجر به افزایش استرس و اضطراب، افزایش احساس بی‌ارزشی و افزایش افسردگی می‌شود و این موارد مشکلات روحی و روانی مختلفی برای افراد به همراه خواهد داشت.

عواقب اجتماعی

کاهش توانایی در برقراری روابط سالم و موفقیت در ارتباطات بین فردی و همچنین کاهش پذیرش اجتماعی از عواقب اجتماعی اعتماد به نفس پایین است.

عواقب حرفه‌ای

اعتماد به نفس پایین در محیط کاری و حرفه‌ای منجر به کاهش اعتماد مدیران و همکاران، از دست دادن فرصت‌های شغلی و پایین‌آمدن عملکرد شغلی می‌شود.

تاثیر افزایش اعتماد به نفس در زندگی

تاثیر افزایش اعتماد به نفس در زندگی

حالا که با روش‌های تقویت اعتماد به نفس آشنا شدیم، لازم است با اهمیت و تأثیر شگرف آن در زندگی نیز آشنا شویم تا ضمن آشنایی با اهمیت آن، به طرز جدی‌تری به تقویت آن بپردازیم. تأثیرات افزایش اعتماد به نفس در زندگی عبارتند از:

پرورش شجاعت و اعتماد به خود

اعتماد به نفس کافی، توانایی برخورد با چالش‌ها و مواجهه با ترس‌ها را تقویت می‌کند و به افراد برای رفتن به سمت اهداف بزرگتر شجاعت لازم را می‌دهد.

رشد حرفه‌ای

اعتماد به نفس موجب افزایش عملکرد و موفقیت در حرفه‌ها و مشاغل می‌شود و به رهبران توانایی تصمیم‌گیری‌های منطقی و درست می‌دهد.

رضایت بیشتر از زندگی

احساس ارزشمندی و رضایت بیشتر از زندگی از نتایج داشتن اعتماد به نفس است و بر روابط شخصی و اجتماعی اثرات شگرفی می‌گذارد.

متقاعدسازی دیگران

داشتن اعتماد به نفس بالا به افراد کمک می‌کند تا بتوانند به طرز مؤثرتری دیگران را متقاعد کرده و آن‌ها را با اهداف و برنامه‌های خود همسو کنند.

رشد شخصیتی

توانایی برقراری ارتباط عمیق‌تر با خود و دیگران، افزایش پذیرش خود و توانایی پذیرش تغییرات از اثرات مثبت داشتن خودباوری و اعتماد به نفس در زندگی است.

کاهش استرس

افراد دارای اعتماد به نفس، به توانایی‌های خود برای انجام کارها و وظایف باور دارند و همین امر باعث کاهش استرس آن‌ها در مواجهه با فعالیت‌ها می‌شود.

از کجا بدانیم که اعتماد به نفس نداریم؟

اولین قدم در حل مسائل، آگاهی به وجود آن‌هاست. بنابراین اگر بخواهید مشکل کمبود اعتماد به نفس خودتان را برطرف کنید، در قدم اول باید با علائم کمبود اعتماد به نفس آشنا شوید. این علائم و نشانه‌ها عبارتند از:

علائم روانی

 • احساس بی‌ارزشی و کمبود خودباوری
 • اضطراب و نگرانی مداوم
 • احساس شک و تردید نسبت به تصمیمات
 • پریشانی و افسردگی
 • خودانتقادی افراطی
 • ترس از آینده و لذت‌نبردن از حال

علائم رفتاری

 • اجتناب از شرکت در فعالیت‌های جدید و چالش‌برانگیز
 • اجتناب از برقراری روابط اجتماعی و حضور در جمع
 • عدم اعلام دیدگاه‌های شخصی و اجتناب از اظهار نظر
 • انتقاد افراطی از دیگران و عدم تحمل انتقادهای دیگران نسبت به خود
 • پرهیز از درخواست کمک از دیگران
 • اهمیت‌دادن بیش از اندازه به ویژگی‌های ظاهری
 • دلیل‌تراشی و پرهیز از ادامه‌دادن مسیر به دلیل شکست‌ها
 • عذرخواهی‌های بی‌مورد از دیگران

علائم جسمانی

 • خستگی مداوم و کمبود انرژی
 • بی‌خوابی یا کم‌خوابی
 • مشکلات گوارشی
 • افزایش استرس و تنش عضلانی
 • پرهیز از برقراری ارتباط چشمی

تفاوت های اعتماد به نفس و عزت نفس

عزت نفس به معنای احساس ارزشی است که فرد نسبت به خود تجربه می‌کند و این مفهوم با اعتماد به نفس متفاوت است. تفاوت‌های اعتماد به نفس و عزت نفس عبارتند از:

اعتماد به نفس به میزان اطمینان و اعتقاد شخص به خود و توانایی‌هایش اشاره دارد، در حالی که عزت نفس بیشتر دربارهٔ ارزش شخصی و احترام به خود است. فرد با عزت نفس، بدون توجه به توانمندی‌ها برای خودش ارزش قائل است و احترام خود را حفظ می‌کند.

عزت نفس مفهومی کلی و فراگیر است اما اعتماد به نفس موقعیت‌محور است. یک فرد می‌تواند در تمام امور زندگی عزت نفس داشته باشد ولی فقط می‌تواند در امور مشخصی دارای توانایی و اعتماد به نفس باشد.
اعتماد به نفس، بیشتر به امور داخلی و شخصی ارتباط دارد، در حالی که عزت نفس تأثیر بیشتری بر ارتباطات اجتماعی و حفظ حدود شخصی می‌گذارد.

نتیجه گیری

داشتن اعتماد به نفس نقش بسیار حیاتی و مهمی در موفقیت‌های فردی و جمعی ایفا می‌کند. زیرا افراد دارای اعتماد به نفس بیشتر به توانایی‌ها و تصمیم‌گیری‌های خود اعتماد داشته و جرأت مواجهه با چالش‌ها را دارند. چنین افرادی به میزان قابل توجهی از رضایت نسبت به زندگی خود می‌رسند و همین رضایت بر روابط فردی، اجتماعی و حرفه‌ای آن‌ها اثر می‌گذارد. بنابراین برای رسیدن به موفقیت‌های فردی، شغلی و… داشتن اعتماد به نفس و تقویت آن باید مورد توجه قرار بگیرد.

نوشته های اخیر

سعید حسینی فرد به عنوان کوچ به دیگران کمک می‌کند تا اهداف خود را در زندگی و مسیر شغلی خود از طریق شناسایی نقاط قوت و ضعف، محقق کنند. در نتیجه، کوچینگ مدیران کسب‌وکار یک فرایند آموزشی و مشاوره‌ای است که در آن یک کوچ متخصص، به مدیر کمک می‌کند تا عملکرد خود را در محل کار بهبود بخشد. جهت دریافت وقت مشاوره، شماره تماس خود را وارد نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *