راه های افزایش و تقویت انگیزه

مقدمه

انگیزه یکی از مهم‌ترین قوای انسانی است که ما را به فعالیت و انجام کارها ترغیب می‌کند. این احساس می‌تواند از منابع داخلی یا خارجی ما ناشی شود و ما را به تعهد و تلاش برای دستیابی به اهدافمان هدایت کند. بنابراین انگیزه به عنوان یک مؤلفهٔ مهم در تعیین پیشرفت و موفقیت شخصی یا گروهی افراد است. در ادامه به توضیح انواع انگیزه و راه‌های افزایش و تقویت آن می‌پردازیم.
راه های افزایش و تقویت انگیزه

انگیزه یکی از مهم‌ترین قوای انسانی است که ما را به فعالیت و انجام کارها ترغیب می‌کند. این احساس می‌تواند از منابع داخلی یا خارجی ما ناشی شود و ما را به تعهد و تلاش برای دستیابی به اهدافمان هدایت کند. بنابراین انگیزه به عنوان یک مؤلفهٔ مهم در تعیین پیشرفت و موفقیت شخصی یا گروهی افراد است. در ادامه به توضیح انواع انگیزه و راه‌های افزایش و تقویت آن می‌پردازیم. 

انواع انگیزه

انگیزه‌ها یا در اثر عوامل درونی به وجود می‌آیند و یا در اثر عوامل بیرونی. بنابراین انگیزه‌های افراد را می‌توان به طور کلی به دو دستهٔ درونی و بیرونی تقسیم کرد. در ادامه به توضیح انواع انگیزه‌ها خواهیم پرداخت.

انگیزه درونی

این نوع از انگیزه از درون شخص برخاسته و از عوامل داخلی مانند علاقهٔ شدید به یک فعالیت، احساس مسئولیت، ارزش‌ها و باورهای شخصی ناشی می‌شود. افراد باانگیزهٔ درونی، به طور خودجوش وظایف و فعالیت‌های خود را انجام می‌دهند؛ بدون اینکه انتظار پاداش یا تشویق از طرف دیگران داشته باشند. این افراد بدون نیاز به فراخوانی خارجی، به انجام کارها اقدام می‌کنند زیرا این امر برای آن‌ها رضایت شخصی را به همراه خواهد داشت. برای مثال اگر فردی برای انجام کارهای مربوط به حرفهٔ خود تلاش بسیار می‌کند، انگیزهٔ درونی او می‌تواند ترفیع‌گرفتن و ارتقا و پیشرفت شغلی باشد.

انگیزه بیرونی

این نوع از انگیزه از عوامل بیرونی همچون تشویق، تنبیه، پاداش، تقدیر وبرخاسته است. در این نوع از انگیره افراد به دنبال پاداش‌های خارجی هستند و صرفا برای این امر و یا برای دوری از مجازات به انجام فعالیت‌ها می‌پردازد. هنگام انجام کارها به دلیل انگیزه‌های بیرونی ممکن است فرد علاقه یا رضایتی نسبت به انجام کارها نداشته باشد و صرفا به دلیل عوامل خارجی که نام برده شد اقدام به انجام امور کند. برای مثال ممکن است کارمندی به انجام برخی وظایف رغبتی نداشته باشد ولی برای دوری از توبیخ‌شدن توسط کارفرمای خود به انجام آن وظایف بپردازد.

راه های افزایش انگیزه

همانطور که اشاره کردیم داشتن انگیزه یکی از دلایل موفقیت و پیشرفت در هر کاری محسوب می‌شود. بنابراین افزایش و تقویت انگیزه برای رسیدن به موفقیت امری ضروری است. در ادامه به راه‌های افزایش و تقویت انگیزه اشاره می‌کنیم:

تعیین اهداف واضح

برای افزایش انگیزه، باید اهداف هوشمندانه، واقع‌بینانه و قابل دسترسی تعیین کرد. وقتی بدانید چه می‌خواهید، برای رسیدن به آن انگیزهٔ بیشتری خواهید داشت و در نتیجه تلاش مؤثرتری خواهید کرد.

پاداش‌ها و تشویق‌ها

استفاده از پاداش‌های کوچک برای هدف‌های کوچک در حفظ انگیزهٔ شما بسیار مؤثر است. سعی کنید خودتان را با هدایایی که دوست دارید تشویق کنید. این امر در زمینهٔ کوچینگ رهبری هم پیشنهاد می‌شود. به این صورت که رهبر با در نظر گرفتن پاداش می‌تواند انگیزهٔ کارکنان خود را برای فعالیت بیشتر کند.

شروع با گام‌های کوچک

اهداف بزرگ در نگاه اول ممکن است دور از دسترس به نظر برسند و انگیزهٔ شما را از بین ببرند. بنابراین برای رسیدن به اهداف بزرگ از گام‌ها و اهداف کوچک‌تر استفاده کنید تا بتوانید انگیزهٔ خود را در طی زمان حفظ کنید.

محیط مناسب

خودتان را در محیط‌های سالم قرار دهید و با افراد مثبت‌اندیش معاشرت کنید. اطرافیان مثبت و حمایت‌کننده تأثیر بسزایی در افزایش انگیزه دارند.

خودشناسی

شناختن خودتان، با تمام نقاط ضعف و قوت و علاقه‌ها و ارزش‌ها می‌تواند به افزایش انگیزه‌های شما کمک کند.

یادآوری موفقیت‌های پیشین

یادآوری موفقیت‌هایی که در گذشته کسب کردید، توانایی‌هایتان را به شما یادآوری می‌کند. با به خاطر آوردن موفقیت‌هایتان انگیزهٔ لازم برای شروع فعالیت‌های جدید را به دست خواهید آورد.

تصور آینده

به آیندهٔ مد نظرتان فکر کنید و تصور کنید به نتایج دلخواهتان رسیدید. با انجام این کار انگیزهٔ شما برای رسیدن به موفقیت و تلاش بیشتر، افزایش خواهد یافت.

دوری از مقایسه

خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. هر کسی مسیر رشد و پیشرفت خود را دارد و مقایسهٔ باطن زندگی خودتان با ظاهر زندگی دیگران فقط انگیزه‌های شما را از بین می‌برد.

الگوسازی از افراد موفق

در هر زمینه‌ای که قصد فعالیت دارید، افراد موفق آن حوزه را دنبال کنید. این کار به شما انگیزهٔ بیشتری برای ادامهٔ مسیر می‌دهد.

ایجاد چالش

گاهی تکرار کارهای روتین، عامل از دست دادن انگیزه است. به همین دلیل ایجاد چالش‌های جدید و جذاب می‌تواند باعث افزایش انگیزه و شور و اشتیاق بیشتری شود.

ورزش‌کردن

داشتن تحرک کافی به ذهن شما نیز نظم بیشتری می‌دهد. بنابراین ورزش و فعالیت‌های بدنی را جدی بگیرید تا انرژی بیشتری برای انجام کارها داشته باشید.

تنبیه و مجازات

در نظر گرفتن تنبیه و مجازات نیز به اندازهٔ پاداش به شما انگیزه می‌دهد تا کارهایتان را به موقع و به درستی به انجام برسانید و از تنبلی دوری کنید.

استراحت

حتما زمانی را به استراحت و انجام تفریحات دلخواهتان اختصاص بدهید. کار کردن و خستگی مداوم انگیزه‌های شما را کم‌رنگ می‌کند.

مطالعهٔ کتاب‌های انگیزشی

خواندن کتاب‌های انگیزشی علاوه بر اینکه به شما انگیزه می‌دهد، باعث تغییر نگرش شما نسبت به زندگی نیز خواهد شد. سعی کنید بهترین کتاب‌های این زمینه را برای مطالعه انتخاب کنید.

زندگی‌کردن در زمان حال

در لحظه زندگی کنید. این کار باعث می‌شود که شکست‌های گذشته و اضطراب‌های آینده کمتر به سراغتان بیاید.

برنامه‌ریزی

برنامه‌ای دقیق برای روزتان در نظر بگیرید. این برنامه باید شامل کارها، تفریحات وباشد و ابعاد مختلف زندگی شما را در بر بگیرد.

تهیهٔ چک‌لیست

از کارهایتان چک‌لیست تهیه کنید. با دیدن لیست کارهای خط‌خورده و انجام‌شده، انگیزهٔ شما چند برابر می‌شود.

انتخاب محیط کار مناسب

برای انجام کارهایتان محیط مناسبی را در نظر بگیرید. خانه، اداره، کتابخانه، فضاهای کار اشتراکی ومی‌توانند برای شما مناسب باشند.

مدیریت استرس

داشتن اضطراب و استرس که می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد، استرس شما را افزایش می‌دهد و انگیزه‌های شما را از بین می‌برد. با مدیریت استرس می‌توانید انگیزهٔ خود را نیز تقویت کنید.

اشتراک‌گذاری هدف‌ها

اهدافتان را به اطرافیان دلسوز و قابل اعتماد خود بگویید. با این کار حس تعهد به هدفتان پیدا می‌کنید و انگیزهٔ بیشتری برای پیگیری هدف می‌یابید.روش های حفظ انگیزه

روش های حفظ انگیزه

مهم‌ترین امر بعد از به دست آوردن انگیزه، حفظ آن تا زمان رسیدن به هدف است. گاهی ممکن است چالش‌ها و موانع راه، انگیزه‌های ما را از بین ببرد. در چنین شرایطی باید بدانیم که چطور باید از انگیزه‌های خود محافظت کنیم. در ادامه به روش‌های حفظ انگیزه اشاره می‌کنیم:

پرورش اعتماد به نفس

پرورش اعتقاد و اعتماد به نفس دو جنبهٔ بسیار مهم در حفظ انگیزه‌اند. اطمینان به توانایی‌ها و مهارت‌های خود باعث حفظ انگیزه و پیشبرد برنامه‌های شما خواهد شد.

مرور اهداف

مرور اهداف و یادآوری این نکته که به چه دلایلی این اهداف را انتخاب کرده‌اید، می‌تواند تا حد زیادی انگیزهٔ شما را بازسازی کند. این امر در زمینهٔ کوچینگ فردی هم پیشنهاد می‌شود. زیرا فرد با مرور اهداف و حرکت بیشتر به سمت پیشرفت می‌تواند زمینه‌های توسعهٔ فردی خود را نیز فراهم کند.

ورود به گروه‌های حمایتی

بودن در کنار افرادی که اهداف مشترکی با شما دارند و می‌توانند شما را حمایت کنند، باعث حفظ انگیزه و انرژی مثبت در شما می‌شود.

استراحت مناسب و مدیریت‌شده

خستگی می‌تواند به کمبود توان و انرژی و افت انگیزه منجر شود. بنابراین برای حفظ انگیزه باید استراحت را جدی گرفت.

دوری از عوامل بی‌انگیزگی

عواملی که انگیزهٔ شما را از بین می‌برند شناسایی کنید و تا حد امکان از آن‌ها دوری کنید. این عوامل می‌توانند آدم‌ها، مکان‌ها و یا حتی اشیاء باشند.

مدیریت استفاده از تکنولوژی

حین انجام کارهایتان کمتر به سراغ شبکه‌های اجتماعی بروید. مواجهه با زیبایی‌های ظاهری محیط مجازی انگیزهٔ شما را پایین می‌آورد.

گوش‌دادن به پادکست‌های انگیزشی

برای زمان‌های استراحت بین کارهایتان، به پادکست‌های انگیزشی گوش دهید. اجازه ندهید حین کار فضایی برای رشد افکار منفی ایجاد شود. با انجام این کار به نحو مؤثرتری می‌توانید انگیزهٔ خود را حفظ کنید.

ثابت‌قدم بودن

آهسته و پیوسته حرکت کنید. قدم‌های کوچک بردارید ولی سعی کنید همواره در مسیر خودتان ثابت‌قدم باشید.

تقویت امید

امید کلید بسیاری از موفقیت‌هاست. امید را در خودتان پرورش دهید تا انگیزه‌هایتان برای ادامه‌دادن از بین نرود.

رقابت با خود

به جای مقایسهٔ خود با دیگری، با خودتان رقابت کنید. مدت‌زمانی که کار مفید می‌کنید را بسنجید تا در پایان روز ببینید تا چه اندازه می‌توانید فعال و توانمند باشید.

انجام شکرگزاری

لیستی از موضوعاتی که به خاطرشان باید شکرگزار باشید را تهیه کنید و جلوی چشمتان بگذارید. با مرور داشته‌هایتان می‌توانید انگیزه‌تان را نیز حفظ کنید.

نتیجه گیری

انگیزه یکی از قوای انسانی است که دارای انواعی چون درونی و بیرونی است و می‌توان با انجام راهکارهایی مثل تعیین اهداف، تشویق و تنبیه، مطالعه، الگوگرفتن از افراد موفق، تهیهٔ چک‌لیست و، آن را افزایش داد. تقویت و افزایش انگیزه یکی از مهم‌ترین عوامل در راه پیشرفت و رسیدن به موفقیت در هر کاری است. بنابراین اگر شما قصد دارید در امور فردی، اجتماعی یا شغلی خود موفق شوید، باید تقویت و حفظ انگیزه را جدی بگیرید. 

نوشته های اخیر

سعید حسینی فرد به عنوان کوچ به دیگران کمک می‌کند تا اهداف خود را در زندگی و مسیر شغلی خود از طریق شناسایی نقاط قوت و ضعف، محقق کنند. در نتیجه، کوچینگ مدیران کسب‌وکار یک فرایند آموزشی و مشاوره‌ای است که در آن یک کوچ متخصص، به مدیر کمک می‌کند تا عملکرد خود را در محل کار بهبود بخشد. جهت دریافت وقت مشاوره، شماره تماس خود را وارد نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *