خودکنترلی چیست ؟

مقدمه

زمانی که صحبت از خود کنترلی می شود، یاد زمانی می افتیم که باید در برابر کارهایی که تمایل داریم انجام دهیم اما میدانیم اشتباه است مانند: پرخوری، ترک سیگار، تنبلی کردن و ... از خود مقاومت نشان دهیم. در حالت کلی خود کنترلی یعنی کنترل و میریت خود، برای رسیدن اهداف و موفقیت شخصی! از جمله مزیت های خود کنترلی می توان به افزایش اعتماد به نفس، افزایش بهره وری، کاهش استرس، افزایش مسئولیت پذیری و بهبود روابط اشاره کرد. در ادامه توضیحات کامل تری در رابطه با خود کنترلی در اختیارتان قرار می دهیم.
خود کنترلی چیست
فهرست مطالب

خود کنترلی به اصلاح و تغییر واکنش ها گفته می‌شود. خودکنترلی، به جلوگیری از رفتارهای نادرست و رسیدن به اهداف بلند مدت در زندگی کمک می‌کند.برای تعریف خود کنترلی، از واژه های مختلفی مانند اراده و پشتکار، عزم راسخ، نظم بخشیدن استفاده می‌شود که ماهیت همه آنها یکی است.

در واقع خود کنترلی مهارتی است که به شما کمک می‌کند تا به تمام آن چیزهایی که می‌خواهید در زندگی برسید؛ البته این مهارت نیاز به این دارد که افکار و احساسات خود را منظم کنید و برای رسیدن به اهداف خاص و یا دوری از نتایج نامطلوب متمرکز کنید. با خودکنترلی می توانید قدرت پرورش مقاومت در برابر وسوسه را تقویت کنید.

Untitled 1

سعید حسینی فرد به عنوان کوچ به دیگران کمک می‌کند تا اهداف خود را در زندگی و مسیر شغلی خود از طریق شناسایی نقاط قوت و ضعف، محقق کنند. در نتیجه، کوچینگ مدیران کسب‌وکار یک فرایند آموزشی و مشاوره‌ای است که در آن یک کوچ متخصص، به مدیر کمک می‌کند تا عملکرد خود را در محل کار بهبود بخشد. جهت دریافت وقت مشاوره، شماره تماس خود را وارد نمایید.

اهمیت خود کنترلی

شاید برای شما هم سوال شده باشد که خود کنترلی تا چه حد اهمیت دارد و آیا در زندگی روزمره تاثیر دارد؟ باید بگوییم طبق پژوهش‌های انجام شده، ضعف اراده عامل اصلی نرسیدن به اهداف است. به عنوان مثال اگر هدف شما کاهش وزن، ترک سیگار باشد باید بتوانند در بیشتر مواقع مانع رفتارهای نادرست خود شوید.

خودکنترلی نیاز به آموزش، پرورش و خودباوری دارد. کسانی که در این مسیر تلاش کرده اند و موفق بوده‌اند، زندگی بهتر، سالم تر و شادتری دارند. با توجه به تحقیقات انجام شده می‌توان گفت که اهمیت خود کنترلی تنها مختص به یک دوره از زندگی و یا کنترل کردن یک رفتار نیست. زیرا اگر در دوران کودکی خود کنترلی صورت بگیرد، در بزرگ سالی نیز فرد سلامت جسمی و روانی بهتری دارد.

راه های تقویت خود کنترلی

راه های تقویت خود کنترلی

خود کنترلی همانند یک ماهیچه است که به تقویت و تمرین نیاز دارد. در ادامه روش‌ های تقویت این نیرو را به شما آموزش می‌دهیم.

ماده قندی مصرف کنید!

شاید پس از خواندن این تیتر تعجب کرده باشید، اما خود کنترلی با سطح گلوکز خون ارتباط دارد. مغز برای انجام دادن وظایف خود به انرژی نیاز دارد و قند می‌تواند این سوخت را فراهم کند. مصرف نوشیدنی هایی که شکر دارند، سطح گلوکز را افزایش داده و نیروی اراده را تقویت می‌کنند.

انگیزه درونی خود را بالا ببرید!

زمانی که نیروی درونی قوی و مثبت باشد، ما را به سمت اهداف هدایت می‌کند. هدف هایی که با میل و رغبت انجام شده باشند در مقایسه با زمانی که دیگران ما را مجبور به انجام آنها می‌کنند، خود کنترلی نیز درون ما افزایش پیدا می‌کند.

چرای مهم زندگی خود را شناسایی کنید!

هدف خود را از هر کاری مشخص کنید. اگر تصمیم به خوردن فست فود گرفتید، اما نمی‌خواهید این کار را انجام دهید، باید به خودتان بگویید که رژیم غذایی خودم را رعایت می‌کنم و به جای آن غذای سالم میخورم تا به حفظ تندرستی و تناسب اندام کمک کنم.

برای جنگیدن با وسوسه، برنامه داشته باشید!

اگر هدف شما ترک سیگار است، همیشه مقداری آدامس نیکوتین به دنبال داشته باشید. در شرایطی که اوضاع روحی خوبی ندارید و یا اینکه دیگران را در حال سیگار می بینید، از آدامس نیکوتین استفاده کنید.

از دست مخالف کمک بگیرید!

اگر از دست مخالف خود، یعنی اگر راست دست هستید، از دست چپ و بالعکس برای کارهای روزانه خود مثل باز کردن در، هم زدن نوشیدنی و یا برداشتن وسایل استفاده کنید؛ به این صورت نیروی اراده شما تقویت می‌شود و از سوی دیگر بر غلبه کردن بر احساسات و ناامیدی کمک می‌کند.

بر روی یک هدف تمرکز کنید!

از آنجایی که کاهش نیروی اراده موجب احساس خستگی می‌شود؛ اگر بخواهید چند هدف را دنبال کنید، در وسط مسیر رسیدن به هدف ها از خودتان نا امید می شوید. چند هدف را به طور همزمان انتخاب نکنید.

راه های کسب درآمد بیشتری داشته باشید!

کسانی که از نظر مالی در سطح پایینی هستند، تمایل دارند در لحظه زندگی کنند و به لذت های آنی برسند. اما کسانی که شرایط مالی خوبی دارند، از آنجایی که خواسته هایشان سریع برآورده شده است، تمایل کمتری نسبت به کسب لذت های آنی دارند. استقلال دادن به کودکان برای تصمیم گیری و حل کردن مشکلات، به تقویت خود کنترلی در آنها کمک می‌کند.

از عوامل وسوسه کننده دوری کنید!

در بعضی از مواقع کنار گذاشتن کامل یک خواسته راحت تر از زمانی است که شما بخواهید تدریجی آن را کنار بگذارید. با توجه به تحقیقات و بررسی‌های انجام شده، رسیدن به هدف یعنی مقاومت کردن در برابر وسوسه ها و نه اعمال نیروی اراده. پس زمانی که خواسته مورد نظر ما دور باشد، کم کم ترجیح می‌دهیم که دیگر درمورد آن فکر نکنیم.

خود کنترلی را تمرین کنید!

نیروی اراده مشابه ماهیچه است، هر چه بیشتر تمرین کنید، مهارت بیشتری کسب می کنید. شاید اوایل احساس کنید که نیروی اراده کمتر و ضعیف تر شده، اما در طولانی مدت می توانید نیرو و استقامت لازم برای رسیدن به اهداف را بدست آورید.

عادات مثبت خلق کنید!

زمانی که خود کنترلی را شروع می‌کنید، رفتار و انتخاب های مثبت شما به عادت تبدیل می‌شود. به این صورت که دیگر برای انجام دادن آنها نیازی به اراده ندارید. افرادی که عادت های مثبتی دارند، توانایی بیشتری در زمینه کنترل خود و خواسته هایشان دارند.

انواع خود کنترلی

انواع خود کنترلی

خود کنترلی دارای انواع مختلفی است که در ادامه شما را با آنها آشنا می‌کنیم.

 • کنترل رفتارها : مقاومت در برابر امیال و هوس‌ها است. کسانی که نمی‌توانند رفتار خود را کنترل کنند، بدون فکر کردن به عواقب و پیشامدهای آن رفتار می‌کنند.
 • کنترل احساسات : کنترل کردن احساسات شدید به این صورت که بیش از حد به هر چیز واکنش نشان نمی‌دهید. تقویت این مهارت به تنظیم واکنش های احساسی کمک می‌کند.
 • کنترل حرکات : با این روش خود کنترلی می‌توانید زمان و چگونگی حرکات بدن خود را کنترل کنید.
 • خود کنترلی در سازمان : حالتی است که درون فرد ایجاد می‌شود و او به انجام دادن وظایفش متمایل می‌کند؛ بدون اینکه به عامل خارجی دیگری توجه کند.
 • خود کنترلی در اسلام : توانایی فرد در کنترل کردن فرآیندهای درونی و برونی رفتاری است. معیار سنجش آن کنترل نفس، انطباق با موازین شرعی و آموزه های الهی است.
Untitled 1

سعید حسینی فرد به عنوان کوچ به دیگران کمک می‌کند تا اهداف خود را در زندگی و مسیر شغلی خود از طریق شناسایی نقاط قوت و ضعف، محقق کنند. در نتیجه، کوچینگ مدیران کسب‌وکار یک فرایند آموزشی و مشاوره‌ای است که در آن یک کوچ متخصص، به مدیر کمک می‌کند تا عملکرد خود را در محل کار بهبود بخشد. جهت دریافت وقت مشاوره، شماره تماس خود را وارد نمایید.

نشانه‌های خودکنترلی بیش از حد

در بعضی از مواقع اگر خود کنترلی بیش از حد صورت بگیرد، تاثیر معکوس می‌گذارد؛ یعنی اگر فرد سعی کند احساسات، خواسته‌ها و اعمال خود را کنترل کند درست است اما کنترل کردن بیش از حد باعث کمالگرایی و سرسختی می‌شود. خود کنترلی بیش از اندازه دارای نشانه های زیر است :

 • فاصله گرفتن از دیگران
 • تمرکز بیش از اندازه روی جزئیات
 • مقصر دانستن خود در مشکلات
 • ناآرام بودن
 • سرسخت و غیرقابل نفوذ شدن
 • بی احساس شدن و یا نمایش دادن بیش از اندازه احساسات

نشانه‌های کمبود خودکنترلی

کسانی که بر روی رفتار، احساسات و حرکات خود کنترل ندارند، نشانه‌های زیر را از خود نشان می‌دهند :

 • بی انگیزه بودن
 • توجه نکردن به امور روزانه
 • فرد دارای انضباط شخصی نیست و یا کم است.
 • داشتن اراده ضعیف و بی اراده بودن
 • سرزنش کردن دیگران
 • نداشتن هدف در زندگی
 • نداشتن توانایی برای رسیدن به اهداف
 • ناتوانی در حفظ روابط دوستانه
 • دشواری در کنترل احساسات
 • داشتن سبک زندگی ناسالم یا بیش از حد منفعل

تفاوت خود کنترلی با انضباط شخصی

اگر از خود کنترلی و یا انضباط شخصی برای دوری از وسوسه ها و قدم گذاشتن در مسیر پیشرفت و رسیدن به اهداف استفاده می‌کنید، لازم است بدانید که مفهوم خود کنترلی با انضباط شخصی فرق دارد.

به این صورت که خود کنترلی یعنی توقف یک رفتار و یا شروع یک رفتار جدید و انضباط شخصی یعنی دنبال کردن تغییر مورد نظر. خود کنترلی به شما کمک می‌کند تا تغییر ایجاد کنید و انضباط کمک می‌کند تا به تغییر پایبند باشید.

تفاوت خود کنترلی با اراده

خود کنترلی یعنی توانایی کنترل و مدیریت عواطف، افکار و رفتارها و اراده به معنی توانایی تصمیم گیری و انتخاب کردن است. برای رسیدن به یک هدف خاص نیاز به داشتن اراده دارید اما برای رسیدن به آن باید نسبت به رفتارها و انتخاب ها خود کنترلی داشته باشید.

نتیجه گیری

خود کنترلی مهارت مهمی است و شرایط را برای رسیدن به اهداف بلند مدت فراهم می‌کند. البته خود کنترلی تنها برای رسیدن به هدف کافی نیست و روش های وجود دارد که به بهبود و تقویت خود کنترلی و اراده کمک می‌کند. در قسمت های بالاتر این مطلب به طور کامل درمورد مفهوم اینکه خود کنترلی چیست و راه های تقویت آن به چه صورت است، صحبت کردیم؛ اگر می‌خواهید بر تصمیمات و اهداف خود پایبند باشید، پیشنهاد می‌کنم نکاتی که در رابطه با خود کنترلی گفته شده است را مطالعه کنید.

فهرست مطالب

نوشته های اخیر

سعید حسینی فرد به عنوان کوچ به دیگران کمک می‌کند تا اهداف خود را در زندگی و مسیر شغلی خود از طریق شناسایی نقاط قوت و ضعف، محقق کنند. در نتیجه، کوچینگ مدیران کسب‌وکار یک فرایند آموزشی و مشاوره‌ای است که در آن یک کوچ متخصص، به مدیر کمک می‌کند تا عملکرد خود را در محل کار بهبود بخشد. جهت دریافت وقت مشاوره، شماره تماس خود را وارد نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *