برند سازی چیست + مراحل و اهمیت آن در کسب و کار

مقدمه

برند، به نام یا علامت تجاری یک محصول، خدمت، شرکت یا سازمان گفته می‌شود که می‌تواند تأثیرات تجاری، اجتماعی و فرهنگی مهمی نیز داشته باشد. از لحاظ تجاری ایجاد یک برند قوی می‌تواند به افزایش اعتبار و افزایش فروش کمک کند. از لحاظ اجتماعی، برند موجب تقویت ارتباطات بین فردی و از نظر فرهنگی باعث انتقال ارزش‌ها و ایده‌های خاصی به جامعه می‌شود. در ادامه شما را با برندسازی و مراحل آن آشنا خواهیم کرد.
برندینگ چیست و بررسی مراحل فرایند برندینگ در کسب و کار

برندینگ یا برند سازی چیست؟

برای موفقیت در کسب‌وکارهای مختلف، اولین و مهم‌ترین اقدام، برنامه‌ریزی برای معرفی برند به مصرف‌کننده است. به کمک این معرفی است که برندها می‌توانند به اعتبار، فروش و توجه بیشتری دست یافته و مخاطبان و مشتریان وفاداری برای خود پیدا کنند. برندسازی یا برندینگ فرآیند معرفی برندها به مصرف‌کنندگان است. این فرآیند، به عنوان یک استراتژی برای بازاریابی، به سازمان‌ها، شرکت‌ها و تجارت‌های مختلف کمک می‌کند که بتوانند هویتی مستقلی داشته باشند و از طریق تمایز از رقبای بازار به موفقیت بیشتری دست یابند.

مزایای برندینگ در کسب و کار

مزایای برندینگ

همانطور که گفته شد برندینگ، در موفقیت کسب‌وکار نقش مهمی دارد. این فرآیند دارای چند مزیت اصلی است که عبارتند از:

تمایز از دیگر برندها

یک برند قوی، با انجام مراحل برندسازی می‌تواند از رقبا تمایز پیدا کرده و بیشتر مورد توجه مصرف‌کنندگان قرار گیرد.

افزایش اعتبار

یک برند معتبر، باعث ایجاد اعتماد بیشتر در مشتریان می‌شود و این اعتماد می‌تواند به طور مستقیم روی انتخاب و وفاداری مشتریان اثر بگذارد.

قیمت‌گذاری بهتر

داشتن یک برند معتبر و قوی با تمایل مشتریان برای پرداخت قیمت‌های بیشتر و بهتر ارتباط مستقیم دارد؛ زیرا مشتریان به دلیل اعتماد به برند، خواهند دانست که افزایش قیمت به معنای کیفیت بهتر است.

تبلیغات کمتر

مصرف‌کنندگان در صورت داشتن شناخت کافی نسبت به برند، به صورت خودکار و طبیعی به محصولات و خدمات آن برند تمایل خواهند داشت. بنابراین نیاز به تبلیغات دربارهٔ برند به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

تأثیر بر رفتار مصرف‌کنندگان

برندینگ می‌تواند بر رفتار و تصمیمات مصرفی مشتریان تأثیر بگذارد. برندهای قوی و معتبر معمولا باعث ایجاد ارتباط عمیق‌تر و طولانی‌تری با مصرف‌کنندگان می‌شوند.

مراحل برند سازی

ایجاد یک برند تنها به انتخاب نام و نشانی برای کسب‌وکار یا خدمات خلاصه می‌شود ولی فرآیند برندسازی بسیار فراتر از این است و مراحل مختلفی را در راستای ایجاد تصاویر مثبت و آگاهی کافی از برند در ذهن مخاطبان شامل می‌شود. در ادامه قصد داریم شما را با مراحل برندسازی یا برندینگ آشنا کنیم.

تحقیقات برند

اولین و مهم‌ترین مرحلهٔ برندسازی یا برندینگ تحقیقات برند است. این تحقیقات در درجهٔ اول باید در راستای آگاهی از موقعیت فعلی برند و اهداف مورد نظر باشد. سپس باید دربارهٔ بازار، رقبا، مشتریان و محصولات و خدمات مشابه اطلاعاتی کسب کرد. تجزیه و تحلیل نیازها و خواست‌های مشتریان، نقاط قوت و ضعف رقبا و فرصت‌ها و تهدیدهای بازار نیز از دیگر موارد دارای اهمیت برای تحقیقات برند است. انجام این تحقیقات به انتخاب استراتژی مناسب برای برندینگ کمک می‌کند.

انتخاب استراتژی برند

استراتژی برند اساسی‌ترین عنصر در موفقیت یک برند در بازار است. با استفاده از یک استراتژی برند منسجم و مؤثر، برند می‌تواند ارتباط بهتری با مشتریان برقرار کرده، شناخت‌پذیری و اعتبار خود را افزایش داده و از رقبا متمایز شود. عناصر کلیدی در استراتژی برند عبارتند از:

تعریف اهداف برند

تعیین اهداف مشخص و قابل اندازه‌گیری برای برند، از جمله معروفیت برند، ایجاد ارزش برای برند و ایجاد اعتبار در بازار از مهم‌ترین اقدامات برای انتخاب استراتژی برند است.

شناخت مخاطب

بررسی و درک نیازها، خواسته‌ها و ترجیحات مخاطبان برای برقراری ارتباط بهتر با آن‌ها ضروری است.

پوزیشنینگ

به معنای تعیین موقعیت برند نسبت به رقبا در ذهن مشتریان است که از طریق ارائهٔ ‌مزایای منحصر به فرد به مخاطبان و مصرف‌کنندگان توسط برند شکل می‌گیرد.

پیام برند

ایجاد یک پیام مؤثر و ارزشمند که هویت برند را از دیگر برندها مستقل کند و در خاطر مشتریان نقش ‌بندد، از مراحل مهم انتخاب استراتژی مناسب برای برندینگ است.

استفاده از وسایل ارتباطی

استفاده از رسانه‌ها، تبلیغات، شبکه‌های اجتماعی و دیگر وسایل ارتباطی با مخاطبان برای ترویج بیشتر هویت برند دارای اهمیت است.

بازاریابی برند

بازاریابی برند یکی از عوامل حیاتی در فرآیند برندینگ است که تأثیر بسزایی بر معروفیت، اعتبار و موفقیت یک برند دارد. مهم‌ترین تأثیرات بازاریابی برند به شرح زیر است:

افزایش معروفیت برند

بازاریابی برند از طریق استفاده از روش‌های تبلیغاتی، رسانه‌ها، فعالیت‌های تبلیغاتی آنلاین و آفلاین و…، به معروفیت برند کمک می‌کند.

اعتبار و اعتماد مشتریان

یک استراتژی بازاریابی قوی می‌تواند باعث افزایش اعتبار و اعتماد مشتریان نسبت به برند شود. اطلاعات دقیق و فعالیت‌های بازاریابی خلاقانه می‌تواند احساس امنیت و اطمینان را در مشتریان تقویت کند.

تمایز از رقبا در برندینگ

تمایز از رقبا

از طریق بازاریابی مناسب و مؤثر، برند می‌تواند خود را از رقبا متمایز کند و به موفقیت بیشتری دست یابد.

توسعه و تقویت روابط با مشتریان

بازاریابی برند می‌تواند موجب ایجاد ارتباط قوی‌تری با مشتریان شود. ارتباط فعال و مستمر با مخاطبان از طریق محتواهای مفید و جذاب، تعاملات اجتماعی و…، نقش مهمی در ایجاد ارتباط مثبت با مشتریان دارد.

تقویت ارزش برند

بازاریابی برند به تقویت ارزش مالی و اعتبار برند کمک می‌کند. ارتباط نزدیک با مشتریان، ارائهٔ محتوای ارزشمند، ارتقای تجربهٔ مشتری و دستیابی به اهداف استراتژیک برند موجب تقویت ارزش برند خواهد شد.

هویت برند

هویت برند مجموعهٔ عناصری است که مخاطب، یک برند را با آن‌ها می‌شناسد. این عناصر می‌تواند لوگو، صوت، رنگ و… باشد که به صورت اختصاصی متعلق به برند خاصی است؛ به طوری که مخاطب به محض دیدن یا شنیدن آن‌ها نام برند را به خاطر بیاورد. لوگو به وسیلهٔ رنگ‌ها، فونت‌ها، شکل‌ها و نمادها، یک هویت بصری برای برند ایجاد می‌کند. برندهای بزرگی مثل اپل و مک‌دونالد، حتی یک شناسهٔ صوتی هم دارند. پس صدا و موسیقی هم برای هویت برند اهمیت زیادی دارند.

اسم برند

اسم برند، اولین چیزی است که افراد در مواجهه با یک برند با آن سروکار دارند. بنابراین ضروری است که این اسم به بهترین نحو ممکن انتخاب شود تا بتواند بازدهی لازم را در فرآیند برندینگ داشته باشد. اسم برند باید منحصر به فرد باشد و براساس داستان یا ماجرایی انتخاب شده باشد تا مخاطب بتواند با آن ارتباط عاطفی برقرار کند. این اسم هم‌چنین باید به گونه‌ای باشد که در ذهن مشتریان اثر ماندگاری باقی بگذارد و به راحتی به فراموشی سپرده نشود.

لوگوی برند و رنگ بندی آن

لوگوی برند و رنگ بندی آن

انتخاب لوگوهای خاص و جذاب که ارتباط مشخص و مستقیمی با اهداف شکل‌گیری برند مورد نظر داشته باشند می‌تواند در فرآیند برندینگ تأثیر مثبتی داشته باشد. همچنین براساس روانشناسی رنگ‌ها بعضی از رنگ‌ها اثر بیشتری بر مخاطب دارند. بنابراین انتخاب رنگ مناسب نیز می‌تواند باعث اثرگذاری بیشتر برند بر مخاطبان شود. برای طراحی لوگوی برند بهتر است از طراحان و متخصصان این حوزه کمک گرفت.

ابزار های برند

ابزارهای برند مجموعهٔ عواملی است که به ایجاد ارتباط مؤثرتر با مخاطبان منجر می‌شود. این ابزارها شامل راه‌اندازی وبسایت، شبکه‌های اجتماعی، پیامک‌های تبلیغاتی، کنفرانس‌ها و نشست‌های مربوط به برند و… می‌شود که در افزایش شناخت و ارتباط مشتریان مؤثر است.

جایگاه برند

یک برند موفق نه فقط با داشتن هویت ظاهری منحصر به فرد، بلکه با داشتن یک جایگاه قوی در ذهن مشتریان و مخاطبان خود می‌تواند به اهداف بلندمدت خود دست یابد و رشد مداوم را تجربه کند. جایگاه یک برند باید طوری باشد که در دیدگاه مخاطب از دیگر برندها متمایز باشد و این جایگاه می‌تواند به کمک تبلیغات، بسته‌بندی و … حاصل شود.

سفیر برند

سفیر برند، نمایندهٔ رسمی برند است که معمولا از میان افراد معروف یا اینفلوئنسرها انتخاب می‌شود و کار او حمایت از برند و تبلیغ‌کردن آن است. انتخاب سفیر برند از میان چنین افرادی می‌تواند اعتبار برند را در نگاه مخاطبان افزایش دهد. سفیر برند با حضورش در رویدادها، رسانه‌ها و فضاهای عمومی، ارتباط مستقیمی بین برند و مخاطبان ایجاد می‌کند و می‌تواند با پرورش یک تصویر مثبت و جذاب از برند، جذب مخاطبان جدید را آسان کند.

شعار برند

شعار برند یکی دیگر از ابزارهای مهم در فرآیند برندینگ است. یک شعار خوب می‌تواند برند را از رقبا متمایز کند و هویت منحصر به فردی به برند مورد نظر بدهد. شعار خوب می‌تواند رابطهٔ‌ عاطفی بین برند و مشتری را تقویت کند. برای انتخاب شعار مناسب بهتر است از عبارات کوتاه اما عمیق استفاده کرد تا مردم آن‌ها را راحت‌تر به خاطر آورده و اثر بیشتری روی آن‌ها بگذارد.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله دیدیم، فرآیند برندسازی یا برندینگ در موفقیت کسب‌وکارها و خدمات نقش مهمی دارد. هدف این فرآیند ایجاد اعتماد بیشتر برای مشتریان از طریق برجسته‌سازی برند است. از طریق مراحل مختلف برندسازی همچون تحقیقات، انتخاب استراتژی، انتخاب سفیر، تعیین لوگو و شعار و … می‌توان به تمایزی نسبت به رقبا دست پیدا کرد و رسیدن به موفقیت برند را آسان‌تر کرد. در این مقاله سعی کردیم شما را با مزایا و مراحل برندسازی آشنا کنیم.

نوشته های اخیر

سعید حسینی فرد به عنوان کوچ به دیگران کمک می‌کند تا اهداف خود را در زندگی و مسیر شغلی خود از طریق شناسایی نقاط قوت و ضعف، محقق کنند. در نتیجه، کوچینگ مدیران کسب‌وکار یک فرایند آموزشی و مشاوره‌ای است که در آن یک کوچ متخصص، به مدیر کمک می‌کند تا عملکرد خود را در محل کار بهبود بخشد. جهت دریافت وقت مشاوره، شماره تماس خود را وارد نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *