کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی چه هستند؟

  • دسته‌بندی پست:دسته بندی نشده
  • دیدگاه‌های پست:۰ دیدگاه
  • آخرین اصلاح پست:6 دی 1401
  • زمان مطالعه:1 mins read

کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی یکی از بهترین روش‌های کسب درآمد در وضعیت اقتصادی امروزی ایران به شمار می‌رود. چون شما با استفاده از این کسب و کارهای خانگی دیگر نیازی به اجاره مغاره و هزینه‌های اضافی به مانند دیزاین داخلی و … ندارید.

ولی شما نباید بدون هیچ اطلاعاتی دست به انجام هر کاری بزنید؛ شاید در نگاه اول فکر کنید که چون کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی شامل هزینه‌های اضافی نمی‌شود، پس می‌توانید خیلی راحت آنها را راه اندازی کنید.

ولی واقعیت از چیزی که فکر می‌کنید پیچیده‌تر است؛ در ادامه این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کافی را در این زمینه، به شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی چه هستند؟

کسب و کارهای خانگی را در اصطلاح با نام کسب و کارهای خانه محور می‌شناسند که در زبان انگلیسی و به اختصار با حروف HBB معرفی می‌شود. کسب و کارهای خانگی هم درواقع تعریف سختی ندارند. به هر کسب و کاری که رئیس آن تمامی مراحل مدیریت کسب و کار را از طریق خانه خودش انجام بدهد را کسب و کار خانگی می‌گویند.

همچنین معمولا کسب و کارهای خانگی، دارای نیروی کار زیادی هم نیستند و اگر هم نیاز به نیرو کاری باشد، اکثریت آنها جزو اعضای خانواده هستند؛ یعنی درواقع یک فعالیت خانوادگی را شروع کردید.

البته این دسته از کارها شاید در بعضی از مواقع و از سمت شهرداری، به مشکل برخورد کنید؛ چون شما نمی‌توانید یکسری فعالیت‌ها را به مانند فعالیت‌های اداری را در خانه خودتان انجام دهید؛ این دسته از فعالیت‌ها باید در یک مکانی باشند که سند آن به صورت تجاری عنوان شده باشد.

از آنجایی که سند خانه شما به صورت مسکونی است، باعث می‌شود تا یکسری محدودیت‌هایی برای انتخاب ایده جهت راه اندازی کسب و کار داشته باشید که البته نمی‌توانید گریبان‌گیر شما شود. چون قطعا کسی نمی‌آید فضای خانه خودش را برای کارهای اداری آماده کند.

کسب و کارهای خانگی از چند سال گذشته در ایران توانستند تا رونق زیادی بگیرند و تعداد زیادی از مردم هم سعی کردند تا کسب و کار خودشان را به صورت خانگی شروع کنند؛ یکی از دلایل آنها به خاطر افزایش قیمت اجاره مغازه، شرکت و … بود.

یکی دیگر از دلایل هم انتخاب بستر اینترنت برای راه اندازی کسب و کار بوده که دقیقا از زمان کرونا همه چیز شروع شد؛ با شیوع بیماری کرونا، عده‌ای زیادی سعی کردند تا کسب و کار خودشان را به سمت اینترنت ببرند که محل کار آنها هم خانه محسوب می‌شود.

به همین شکل بود که در چند سال اخیر، کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی توانستند رشد زیادی کنند.

دلایل راه اندازی کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی چیست؟

قبل هر چیزی بهتر است که نگاهی دلایل ایجاد این دسته از کسب و کارها بپردازیم. قطعا باید یکسری دلایل منطقی وجود داشته باشد که شما بخواهید به سراغ این روش بروید؛ در ادامه این بخش، ما دو عدد از مهم‌ترین دلایل ایجاد کسب و کارهای خانگی را به شما معرفی می‌کنیم:

۱. شامل هزینه‌های زیادی نمی‌شود

دلیل اول و همانطور که در مقدمه هم گفتیم، به دلیل هزینه‌های بالا برای اجاره مغازه، دفتر یا هر جای دیگری است؛ برای راه اندازی یک کسب و کار، قطعا شما نیاز به یک مکان دارید که محصولات و خدمات خودتان را از طریق همان مکان، به مشتریانتان معرفی و ارائه کنید. خوب وقتی که هزینه‌های مربوط به در اختیار گرفتن یک مکان از سرمایه شما بیشتر است، پس قطعا نمی‌توانید و باید یک روش دیگری را امتحان کنید.

به همین دلیل به این افراد پیشنهاد می‌شود که به سراغ کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی بروند؛ چون می‌توانند از پرداخت هزینه‌های مربوط به اجاره مغازه، دیزاین داخلی، مالیات و … آزاد باشند.

۲. سود بالا در کسب و کارهای خانگی

عده زیادی از مردم هستند که فکر می‌کنند کسب و کارهای خانگی، زیاد سود ندارند و درواقع درآمدی که از آنها می‌توانید به دست بیاورید، یک درآمد و سود کوچکی است. ولی این طرز فکر شما کاملا اشتباست و باید بدانید که در صورت پیاده سازی اصولی کسب و کارهای خانگی، ممکن است که سودهای کلانی نسیب شما شود.

برای مثال می‌توان به کسب و کارهای اینترنتی اشاره کنم؛ قطعا همه شما هم از سایت‌های فروشگاهی یا پیج‌های اینستاگرام خرید کردید و می‌دانید که روزانه فروش آنها بسیار بالاست. مثلا شما فکر می‌کنید که برای مدیریت یک پیج اینستاگرام، باید حتما یک دفتر اجاره کنید؟ یا مدیریت یک سایت، حتما نیاز به یک شرکت دارید؟

اصلا اینطور نیست؛ باور کنید که اکثر این کسب و کارهای کوچک اینستاگرامی، محل کار آنها خانه یا هر جایی است که اینترنت وجود داشته باشد. پتانسیل کسب و کارهای اینترنتی به حدی زیادی است که شما می‌توانید با رعایت پیاده سازی اصولی آن، به درآمدهای میلیاردی برسید.

۳. نیرو کار کمتر

در بالاتر هم ما توضیحی کوتاهی را درباره این بخش به شما ارائه داده بودیم. همانطور که در بالاتر هم گفتیم، در کسب و کارهای خانگی، شما نیاز به هیچ نیرو کاری ندارید! مجددا ما برای شما، مثال کسب و کارهای اینترنتی را می‌زنیم. مثلا فکر می‌کنید که برای مدیریت یک پیچ اینستاگرام، نیروهای مختلفی نیاز است؟ البته اگر فعالیت شما (مشتری و فروش محصولات) بیشتر شود، قطعا به نیرو کار نیاز پیدا می‌کنید که آنهم نیاز نیست که شخصی را وارد خان خودتان کنید. می‌توانید از روش دورکاری استفاده کنید.

البته نیرو کار نیز معمولا بستگی به ایده شما دارد؛ ولی معمولا کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی به همراه اعضای خانواده پیاده سازی می‌شود و یعنی همکاران شما، پدر، مادر، برادر و خواهران شما هستند.

با سرمایه کم می‌توان یه کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی را راه اندازی کرد؟

رایج‌ترین سوالات مربوط به کسب و کارهای خانگی، مربوط می‌شود به سرمایه اولیه و مردم می‌خواهند بدانند که با سرمایه کمی که در اختیار دارند، می‌توانند یک کسب و کار کوچک پرسود را راه اندازی کنند یا نه؟!

صد در صد که می‌شود! بسیاری از کسب و کارهای بزرگ امروزی که دنیا را تسخیر کردند، در ابتدا به صورت خانگی راه اندازی شده بودند و با پیشرفت‌های مداومی که داشتند، توانستند یک محلی را برای بیزنس خودشان تهیه کنند.

بهتر است که دست از توضیح بردارم و چند مثال از کسب و کارهای بزرگ امروزی که در ابتدا به صورت خانگی راه اندازی شدند را به شما معرفی کنیم:

۱. شرکت اپل

فکر کنم که دیگر همه شما با شرکت اپل و محصولات فوق العاده این شرکت آشنا باشید؛ این شرکت یکی از برترین تولید کننده و عرضه کننده در زمین گوشی‌های هوشمند و لپ تاپ است.

امروزه شرکت اپل یکی از سرمایه دارترین شرکت‌های جهان به شمار می‌رود؛ ولی باید بدانید که موسسان این شرکت، در ابتدا ایده اپل را از خانه خودشان شروع کرده بودند و درواقع به عنوان یک کسب و کار خانگی، فعالیت می‌کردند.

دو پایه گذار اصلی شرکت اپل یعنی آقایان استیو جابز و استیو وزنیاک، ایده اپل را از پارکینگ خانه استیو جابز شروع کرده بودند.

۲. شرکت آمازون

شاید همه شما با اسم آمازون آشنا نباشید؛ آمازون برترین، بهترین و محبوب‌ترین فروشگاه اینترنتی در جهان است که محصولات خودشان را در سطح بین المللی به فروش می‌رساند. به حدی که آقای جف بزوس (رئیس شرکت آمازون) در سال ۲۰۲۱ به عنوان سرمایه دارترین فرد جهان و بالاتر از بیل گیتس و ایلان ماسک قرار گرفته بود.

شرکت آمازون نیز برای اول بار، در زیر زمین خانه جف بزوس راه اندازی شد و پس از اینکه به سودهای بالایی رسیدند، یک مکانی را برای مدیریت بهتر کسب و کارشان تهیه کردند.

 

دیدگاهتان را بنویسید